Lehed

reede, august 23, 2019

Riik kühveldab II sambaga vanaduspensionäride raha eripensionäride kontodele

Vaatame PPA peadirektori Elmar Vaheri näitel, kuidas see käib.
Elmar Vaher, foto Scanpix
 • Elmar Vaher on sündinud 1.05.1975, nimetati PPA peadirektoriks 2.05.2013. Tema teine ametiaeg algas 2.05.2018 ja on tähtajaga 1.05.2023.
 • 2019 aastal on tema põhipalk 6000 eurot, millest maksab igakuiselt 120 eurot (s.t 2%) II sambasse ja I samba ehk tänaste vanaduspensionäride arvelt tõstetakse talle igakuiselt 240 eurot (s.t 4%) lisaks.
Kas Elmar Vaher vajab ikka tõesti tänaste vanaduspensionäride raha?

Juhul kui Elmar Vaher suudab oma teise ametiaja lõpuni ametis püsida, siis määratakse talle (48 aasta vanuselt [i] ja sõltumata sellest, kas ta samas või mõnes muus ametis jätkab töötamist) eripension 75% tema ametipalgast. Mis tänase seisuga oleks 4500 eurot kuus.

Juhul kui Elmar Vaheril ei õnnestu tähtaja lõpuni peadirektori ametis püsida, siis hakkab ta saama ikka sedasama eripensioni. Kuid siis mitte 48 aasta vanuselt ja staaži arvestamata, vaid 55 aasta vanuselt ja staažinõudega 30 aastat.

Elmar Vaheri enda eripensioni suurust I sambast ehk tänastelt vanaduspensionäridelt temale äratõstetav raha ei mõjuta. Seega puudub põhjus ka karta, et II samba vabatahtlikuks muutmisel mees sealt lahkuma kipuks.

Kas tõesti Elmar Vaher vajab peatsele 4500-le eurosele eripensionile kuus lisaraha II samba näol, et seda tänaste vanaduspensionäride arvelt I sambast ära võtta ja tema kontole kanda?

II samba ja eripensionite juurutamise juht
Eiki Nestor on ka ise eripensionär.
Foto Sander Ilvest, Eesti Meedia/Scanpix
Ka siis, kui riik mõtleb mitte vanaduspensionäridele vaid hoopis majanduse ergutamisele, oleks need 240 eurot õigem kanda mitte Elmar Vaheri vaid tänaste vanaduspensionäride kontodele. Kuna vanaduspensionäridel on rahaga kitsas ja see läheb kohe tarbimisse, siis raha ergutaks riigi majandust. II samba kaudu selle raha ärasuunamine hoopis Elmar Vaherile on raiskamine.

Raha äratõstmine vanaduspensionäridelt Elmar Vaheri kontole jätkub ka peale Elmar Vaherile eripensioni määramist

Kogumispensionite seaduse alusel lõpetatakse I sambast raha tõstmine II sambasse isiku vanaduspensioni ikka jõudmisel. Seejuures ei võeta arvesse, kas ja kui palju saab isik eripensioni. Seega kui Elmar Vaherile määratakse eripension tema 48-aastaseks saamisel, siis saab ta igakuiselt eripensioni 4500 eurot. Mida tõstetakse (indekseeritakse) iga aasta 1. aprillil sama protsendiga kui vanaduspensione. Näiteks 1.04.2019 indekseeriti pensione 8,4%, seega 2019 oleks Elmar Vaheri eripension tõusnud 378 eurot kuus  ja olnud 4878 eurot kuus. Ja niimoodi jätkab tõusu igal aastal.

Ja paralleelselt järgmised 17 aastat tõstetakse vanaduspensionäridelt ehk I sambast ära Elmar Vaheri II samba kontole 4% tema igakuisest töötasu maksustatavast summast.

Eripensionite korruptsioon ei ole jätkusuutlik.


[i] PPVS § 101 (4) Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori ja Kaitsepolitseiameti peadirektori väljateenitud aastate pensioni suurus, sõltumata tema üldisest politseiteenistuse staažist ja vanusest, on alates tema teise täieliku ametiaja lõppemise päevast 75 protsenti tema pensioni arvutamise ametipalgast.

5 kommentaari:

 1. Seejuures on neid Elmar Vahereid kogu Eesti nagu lutikaid täis.

  VastaKustuta
 2. Pole kuulda olnud et tal riigi ees oleks mingeid erilisi teeneid et saaks eri pensioni.

  VastaKustuta
 3. Ei tea kas naerda või nutta������aga jah ikka on vähe nagu alati.

  VastaKustuta
 4. Riigiisad ikka hoolitsevad enda vanaduspõlve eest, et saaks ikka banaane ost. Lihtrahvast neil suva?

  VastaKustuta
 5. Ebaõiglus vaatab uksest ja aknast sisse ja kuidas seda ebaõiglus peab kohtlema? 🙄Kas pole võimalik neid seadusi muuta, et ebaausus tavainimesi ei kiristaks.

  VastaKustuta